LANDSKAB – tegning og akvarel
v/ Nils Viga Hausken
Kunsthøjskolen på Ærø ligger et smukt sted i landet. Midt i et landskab, der på kanten mellem forår og tidlig sommer er i en overgang mellem det golde og nyt liv. En årstid med klare stærke farver, som kalder på at blive gengivet i akvarel.
Velkommen til et kursus, hvor der kan arbejdes i tegning og akvarel på et individuelt niveau. Undervejs vil der vil blive stillet spørgsmål til akvarel som genre og eksperimenteret med forskellige teknikker i kombination med tegning.
Udover den daglige undervisning på værkstedet, vil der være flere ekspeditioner ud i landskabet – på egen hånd og i gruppe. Samtaler, opgaver, teknisk vejledning samt foredrag.
Nils Viga Hausken (f. 1959 i Norge). 1976 –1980 Grafisk Formgiver, Bergeland Videregående Skole, Norge. 1986 –1994 Det Kgl. Danske Kunstakademi. 1989 –1990. 1998 –1999 Multimediedesign / projektledelse, Kunstakademiets Arkitektskole
Nils Viga Hausken har siden midten af 1990’erne deltaget på en lang række udstillinger i både ind- og udland. Har senest kunne opleves på soloudstillinge New Territories på CAS, Contemporary Art Stavanger.
Se mere
http://www.nilsvigahausken.com
Pris kr. 4.565,- Prisen omfatter undervisning, foredrag, kost & logi.
Tillæg for eneværelse kr. 450,-
Materialeudgifter er ikke inkluderet i prisen.
Kunsthøjskolen på Ærø Vester Møllebakke 4 5985 Søby, Ærø | Forstander: Susan Hinnum Kontortid: Hverdage 9 - 13 Tlf.: 62 58 16 60 | E-mail: info@kunstaeroe.dk | ![]() |